اگر ایران و آمریکا درگیر شوند، چه می شود؟

اگر ایران و آمریکا درگیر شوند، چه می شود؟
ستون نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در این نوشتار تقابل میان ایران و امریکا در سال 2013 میلادی را به شکل خیالی توصیف می کند

دیپلماسی ایرانی : احتمالا غباری از تظاهرسازی فضا را پر کرده است. اما ترسناک ترین وجه بازی جنگ ایران و امریکا را در هفته جاری شاهد بودیم. هرکدام از طرفین به نوعی در درک پاسخ های یکدیگر دچار سوتفاهم شدند. در حالی که هرکدام تصور می کنند راهکارهایی بر اساس معیار خویشتن داری را انتخاب کرده اند، حقیقت این است که هر دو در مسیر جنگ گام برمی دارند.

دیوید اگیناتیوس ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در تازه ترین نوشتار خود با محوریت ایران می نویسد: خط نهایی تمامی تحقیق های در خصوص برنامه هسته ای ایران این است : بازی نشان می دهد که هرکدام از طرفین به چه آسانی نشانه های طرف مقابل را به اشتباه تعبیر می کنند. اشتباه در قضاوت لازمه این بازی است: هر کدام از طرفیت گمان می کند که گزینه های محدود را اختیار کرده اما حرکت های آن نشان دهنده عبور از خط قرمز است. حملات به سمت همدیگر بیش از آنچه که به نظر می رسد، کشنده است. هیچ کدام از طرفین نشانه های مثبت را درک نمی کنند. تلاش ها برای بازگشایی راه های ارتباطی به بن بست می خورد و در نهایت بازی به مرحله ای از جدیت می رسد که مطلوب هیچ کس نیست.

بهتر است در این مه و غبار قدم بزنیم تا از نزدیک شاهد باشیم که چگونه هرکدام از طرفین این تخاصم از پله های تشدید تنش بالا می روند. بازی را از جولای 2013 آغاز می کنیم با این فرض ها : باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا همچنان در همین جامه در کاخ سفید است، مذاکرات 1+ 5 به بن بست رسیده است و اسرائیل هنوز حمله یک جانبه ای را آغاز نکرده است.

برای مهیج تر شدن داستان ،چاشنی هایی به آن اضافه می کنیم: ترور دانشمندان ایران ادامه دارد، امریکا، انگلیس دست در دست اسرائیل، حملات سایبر را علیه تاسیسات هسته ای ایران هدایت می کنند. در این میان دولتمردان ایرانی تاکید می کنند که امریکایی ها از نبرد خسته شده اند و مردی ضعیف در راس هرم قدرت آنها ایستاده که جرات حمله نظامی را ندارد. در این میان ایران همچنان به برنامه هسته ای خود ادامه می دهد و باور عمومی این است که ظرف سه تا چهار ماه به بمب دسترسی پیدا خواهد کرد.

ایگناتیوس در ادامه این داستان تخیلی تقابل دو کشور، به حمله ای تروریستی به هتلی در جزیره آروبا اشاره کرده و تقصیر آن را به گردن ایران می اندازد. بر اساس این داستان 137 نفر در این حادثه کشته می شوند که یکی از قربانیان دانشمند هسته ای امریکایی است .

آمریکایی ها بر اساس این پیش فرض که حمله به این هتل کار ایرانی ها بوده است ، تلاش می کند به ایرانی ها نشان دهد که از خط قرمز گذشته اند. امریکا یک پایگاه نظامی متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در شرق ایران بمباران می کند. حملات سایبری به کامپیوترهای تاسیاست هسته ای ایران ادامه پیدا می کند و در چهل مورد از تاسیاست امنیتی ایران ایجاد اختلال می کند. پس از نخستین تجاوز به خاک ایران توسط امریکا ، باراک اوباما از طریق روسیه برای ایران پیغام فرستاده و هشدار می دهد که تهران باید برنامه هسته ای خود را متوقف کند درغیراینصورت با تبعات سنگین آن روبه رو خواهد شد. وزیر دفاع ایران در زمان مدنظر داستان این تهدید را بلوفی کم اهمیت می خواند.

ایگناتیوس ادعا می کند که ایران در این مرحله مرتکب اشتباهی استراتژیک می شود و مین گذاری تصادفی در تنگه هرمز را آغاز می کند. تهران همچنین برای کشتی های امریکایی در خلج فارس هم دردسرهایی درست می کند. همزمان تهران بخشی از ذخیره اورانیوم خود را از میام می برد تا نشان دهد که همچنان خواهان مذاکره است. با اینهه امریکا این تمایل عملی ایران را نادیده می گیرد. امریکایی ها حرکت های ایران در خلیج فارس را بزرگنمایی کرده و ادعا می کنند که تهران به دنبال بستن کامل تنگه هرمز و تعقیب نظامی کشتی های امریکایی در خلیج فارس است. با تشدید تنش ها ، قیمت نفت به بشکه ای 200 دلار می رسد.

اما گزینه های پیش روی امریکا میان بد و بدتر است :

1. بازگشایی تنگه هرمز با توسل به زور و هشدار به ایران که برنامه هسته ای خود را ظرف 24 ساعت پایان دهد.

2. حمله همزمان به تاسیسات هسته ای ایران و بازگشایی تاسیسات هسته ای . تیم ضربت حاضر در کاخ سفید با سه رای مخالف و پنج رای موافق به حمله تمام عیار به ایران رای می دهد.

اما پازل نهایی که امریکایی ها با آن مواجه هستند، چگونگی پایان دادن به این نبرد است. ایرانی ها نیز به این فکر می کنند که چگونه با طولانی تر شدن نبرد ، بیشترین خسارت ها را به منافع امریکا وارد کنند. اما نتیجه گیری از این داستان : یک اشتباه کوچک به سرعت بال و پر می گیرد.

 

منبع : سيمرغ

بازنشر : ایران گراند

اخبار دنیای فناوری

چه خبر از کجا

نظرات

yasin 1393/01/31 - 12:44
اخ اخ چقد شما ها ساده اید ببینید رئیس جمهور حسن روحانی داره ایران رو پیشرفته میکنه و همه چیرو ارزون حتی خامنه ای هم پشتشه ولی شما ایرانی ها مردم ساده ایران آدم نمیشید ب قران فقط فکر میکنید ک جنگ بشه نشه چی میشه ببینید آخه بچه های خوب شما ها اگه گرون بشه دیگ نمیتونید نون هم بخورید چرا ب فکر خودتون نیستید اخه ی ذره خودتون عاقلانه فکر کنید .... اگه ایران صلح نکنه همه چی میشه 6 برابر دیگ نون هم نمیتونیم بخوریم ی ذره عقل داشته باشید و Quantum ک میگی ایران چند تا بمب هسته ای میندازه نابود میکنه فکر میکنی آمریکا میشینه نگاه میکنه؟؟ ن تا بمب کار بیافته آمریکاخبر دار میشه خخخ اونموقع ایران از 4 طرف بمب میخوره ولی آمریکا 1 طرف پس قشنگ موقع حرف زدن فکر کنید جو نگیره بـــای
رضا 1393/01/31 - 12:44
هی ناشناس مردم ایران بخت برگشته نیستن و خودت بخت برگشته ای.نترس اولا اونا 30ساله پیش باید حمله میکردن که اونموقع جرات نکردن وای به الان که ایران همه چی داره و اینکه اگر آمریکا یک گلوله به ایران شلیک کنه به گفته ی یکی از نظامی های بزرگ 3000موشک آماده که با فشردن یک دکمه شلیک میشن سمت کل پایگاههایی که آمریکا تو کشورهای بی عرضه و احمق داره شلیک میشه و بعلاوه ی اسراییل که دیگه فکر کنم از رو نقشه ی جهان برداشته میشه.آمریکا خیلی روی پایگاههاش و اسراییل هزینه کرده خودشم می دونه که ایرانی ها از هیچی نمیترسن.بعدشم تو نترس هر وقت جنگ شد که خدا نکنه بشه بیا پیشه خودم هماهنگه
GJS 1393/01/31 - 12:44
امیریکا و دهم دستتانشون هیچ غلطی نمیتونن بکنن !
چون اینا فقط حرف میزنن ! به حرفاشون عمل نمیکنن
مرگ بر امیریکا
ناشناس 1393/01/31 - 12:44
سرنوشت مردم بخت برگشته ايران و وضعيت اقتصادي و امنيتي آنها چه مي‌شود؟
آيا بزرگ‌ترين خسران نسيب مردم ايران نمي‌شود؟
Quantum 1393/01/31 - 12:44
کار خاصی نمیشود !؟
فقط ایران ده ها بمب هسته ای که از قبل آماده و مخفی کرده است را به کار میبرد.
نام و نام خانوادگی : *
پست الکترونیک :
متن پیام : *
کد امنیتی : *